ROK ŻYCIA KONSEKROWANEGO

PENITETCJARIA APOSTOLSKA
URBIS ET ORBIS
DEKRET
o ustanowieniu warunków potrzebnych dla zyskania daru Odpustów
w ciągu Roku Życia Konsekrowanego.
Ponieważ J. Eminencja Kardynał Prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego poprosił niedawno Penitencjarię Apostolską, aby zgodnie ze zwyczajem określone zostały warunki dla zyskania daru Odpustów, którego Ojciec Święty Franciszek z okazji nadchodzącego Roku życia konsekrowanego zamierzył udzielić dla odnowy Instytutów zakonnych w duchu zawsze najwyższej wierności charyzmatowi założyciela, a wiernym na całym świecie dać błogosławioną okazję dla umocnienia Wiary, Nadziei i Miłości w jedności z Kościołem Rzymskim, ze specjalnego polecenia Biskupa Rzymskiego  Penitencjaria Apostolska chętnie udziela odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego) wszystkim i poszczególnym członkom Instytutów Życia Konsekrowanego oraz innym pobożnym wiernym prawdziwie skruszonym i  kierującym się miłością, który można uzyskać od pierwszej niedzieli Adwentu tego roku aż do dnia 02 lutego 2016, w którym rok życia konsekrowanego zostanie uroczyście zamknięty, a który mogą także ofiarować, na sposób wstawienniczy, za dusze wiernych zatrzymane  w czyśćcu:
a) w Rzymie – ilekroć pobożnie uczestniczyć będą w międzynarodowych spotkaniach i uroczystościach określonych w odpowiednim kalendarzu Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz przynajmniej przez odpowiedni okres czasu oddadzą się  pobożnym rozważaniom, które powinny być zakończone Modlitwą Pańską, Wyznaniem wiary w jakiejkolwiek prawnej formule oraz pobożnymi wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny;
b) każdorazowo we wszystkich Kościołach partykularnych, w dniach diecezjalnych poświęconych życiu konsekrowanemu oraz w uroczystościach diecezjalnych organizowanych z racji Roku życia konsekrowanego, a także gdy pobożnie nawiedzą katedrę lub inne święte miejsce wyznaczone za zgodą ordynariusza miejsca, lub jakiś kościół klasztorny albo kaplicę klasztoru klauzurowego i tam publicznie odmówią Liturgię godzin lub przynajmniej przez odpowiedni okres czasu oddadzą się  pobożnym rozważaniom, które powinny być zakończone Modlitwą Pańską, Wyznaniem wiary w jakiejkolwiek prawnej formule oraz pobożnymi wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny.
Członkowie instytutów życia konsekrowanego, którzy z powodu choroby lub innych poważnych przyczyn nie są w stanie odwiedzić owych kaplic, mogą uzyskać odpust zupełny, jeśli po wyzbyciu się jakiegokolwiek przywiązania do grzechu oraz z intencją spełnienia trzech warunków zwyczajnych, kiedy będzie to tylko możliwe, przez pragnienie serca dokonają duchowego nawiedzenia albo ofiarują przez Maryję cierpienia własnego życia Miłosiernemu Bogu, dołączywszy modlitwy jak powyżej.
Zatem aby, ze względu na miłość pasterską, ułatwić przez władzę kluczy  Kościoła dostęp do osiągnięcia Bożego przebaczenia, Penitencjaria Apostolska usilnie prosi, aby kanonicy penitencjarni, kapitulni, kapłani Instytutów życia konsekrowanego a także inni, którzy posiadają odpowiednią władzę do udzielania sakramentu pokuty, ochoczo i wielkodusznie oddawali się sprawowaniu sakramentu pokuty oraz często udzielali Komunii Świętej chorym.
Niniejszy dekret obowiązuje przez cały okres Roku Życia Konsekrowanego.
Bez względu na wszelkie przeciwne postanowienia.
Dano w Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, dnia 23 listopada, w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, roku 2014 od Wcielenia Pańskiego.
 
Maurus Kard. Piacenza
Penitencjariusz Większy


 Ks. Krzysztof Nykiel
Regens

DEKRET
o ustanowieniu warunków potrzebnych dla zyskania daru Odpustów
w ciągu Roku Życia Konsekrowanego.


Dekret określający warunki oraz miejsca
zyskania odpustu zupełnego
w Roku Życia Konsekrowanego


Na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z dnia 23 listopada 2014 r., dotyczącego odpustu zupełnego z racji Roku Życia Konsekrowanego, wskazuję następujące świątynie w diecezji, w których przez cały okres trwania Roku Życia Konsekrowanego można uzyskać odpust zupełny:
?    kościół katedralny pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp.,
?    kościół konkatedralny pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze,
?    Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie,
?    Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie,
?    Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu,
?    Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu,
?    Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grobowcu,
?    kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku (Kanonicy Regularni Zgromadzenia Najświętszego Zbawiciela Laterańskiego),
?    kościół pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wlkp. (Zakon Franciszkański Braci Mniejszych Kapucynów),
?    kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Lubrzy (Towarzystwo Salezjańskie św. Jana Bosko),
?    kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Słubicach (Zgromadzenie Misji),
?    kaplica św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze (Zakon Franciszkański Braci Mniejszych Konwentualnych),
?    kościół pw. NSPJ w Iłowej (Zgromadzenie Misji),
?    kościół pw św. Antoniego w Nowej Soli (Zakon Franciszkański Braci Mniejszych Kapucynów),
?    kościół pw. św. Klemensa Dworzaka w Głogowie (Zgromadzenie Najświętszego Zbawiciela),
?    kościół pw. św. Józefa we Wschowie (Zakon Franciszkański Braci Mniejszych),
?    kaplica Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego w Gorzowie Wlkp.

Zgodnie z dekretem Penitencjarii Apostolskiej, odpust można uzyskać poprzez uczestnictwo w diecezjalnych uroczystości i spotkaniach organizowanych z racji Roku Życia Konsekrowanego, a także przez pobożne nawiedzenie wyżej wymienionych miejsc świętych oraz publiczne odmówienie w nich Liturgii Godzin lub przynajmniej – przez odpowiedni okres czasu – pobożne rozważanie, zakończone Modlitwą Pańską, Wyznaniem wiary w jakiejkolwiek prawnej formule oraz pobożnymi wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny.
Zakonnicy i zakonnice, którzy z powodu choroby lub innych poważnych przyczyn nie są w stanie nawiedzić określonych dekretem miejsc, mogą także otrzymać odpust pod zwykłymi warunkami przez ich duchowe nawiedzenie lub ofiarowując swoje cierpienia przez Maryję Miłosiernemu Bogu, dołączywszy modlitwy jak powyżej.
Warunkiem uzyskania odpustu jest sakramentalna spowiedź lub trwanie w łasce uświęcającej i wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego, przyjęcie Komunii św., modlitwa w intencjach podanych przez papieża oraz nawiedzenie jednego ze wskazanych miejsc świętych. Odpust można ofiarować za siebie lub za zmarłego, jeden raz w ciągu dnia.
Przypominam, że Rok Życia Konsekrowanego w diecezji zainaugurowany został 29 listopada br. w katedrze gorzowskiej. Uroczyste jego zamknięcie odbędzie się w Święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego 2016 r.


Zielona Góra, dnia 11 grudnia 2014 r.
Znak: B2-23/14+ Stefan Regmunt
Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

ks. Piotr Kubiak
Kanclerz Kurii


Orędzie Ojca św. Franciszka Wielki Post 2019

PIELGRZYMKA MĘŻCZYZNA DO KALISZA - 07.03.2019

Marzec, 2019

Czytaj więcej

OGŁOSZENIA


Ogłoszenia parafialne

Intencje mszalne - kościół św. Henryka

Intencje mszalne - kościół św. Mikołaja

Intencje mszalne - filie

Komunikaty


Transmisja na żywo z kościoła św. Mikołaja w Sulęcinie - OGLĄDAJ

Po przejściu na stronę KAMERY LIVE należy w oknie logowania zaznaczyć ANONIMOWY i kliknąć LOGOWANIEPolecamy na WIELKI POST 2017CODZIENNA LITURGIA SŁOWA
CZYTELNIA

ROK ŻYCIA KONSEKROWANEGO
PENITETCJARIA APOSTOLSKA URBIS ET ORBIS DEKRET o ustanowieniu warunków potrzebnych dla zyskania daru Odpustów w ciągu Roku Życia Konsekrowanego. Ponieważ J. Eminencja Kardynał Prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego poprosił niedawno Penitencjarię Apostolską, aby zgodnie ze zwyczajem określone zostały warunki dla zyskania daru...

Czytaj więcej