Uroczystość Wszystkich Świętych i Zaduszki

Msze św. w Uroczystość Wszystkich Świętych:
- w kościele św. Mikołaja - o godz. 7.30; 9.00; 18:00;
                  -  na cmentarzu o godz. 13.00;
- w kościele św. Henryka - o godz. 11.00.
Różaniec za zmarłych odmówimy na cmentarzu w Uroczystość  Wszystkich Świętych o godz. 19.00.

Msze św.  02.XI.
 - w kosciele św. Mikołaja - godz. 9:00;
                   - na cmentarzu o godz. 18:00;
w kosciele św. Henryka - o godz. 19:00

Różaniec za zmarłych kapłanów i nauczycieli 
będzie o godz. 15.00 w niedziele 5 listopada. 
 
ODPUSTY:

Odpustu zupełnego, który można ofiarować jedynie [ w tych dniach] za dusze w czyścu cierpiące, udziela się wiernemu, który:
1. w poszczególne dni od 1 do 8 listopada pobożnie nawiedzi cmentarz i pomodli się choćby tylko w myśli za zmarłych;
2. we Wspomnienie wszsytkich wiernych zmałych - Dzień Zaduszny naboznie nawiedzi kościół lub kaplicę i odmówi tam "Ojcze nasz" i " Wierzę".

Uroczystość Wszystkich świętych - jak każda uroczystość w Kościele - ma charakter bardzo radosny. Wspominamy bowiem dzisiaj wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Widzi w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła i jako jedyna występuje w księgach liturgicznych (w liturgii Wigilii Paschalnej; ponadto także w obrzędzie poświęcenia kościoła i ołtarza oraz w obrzędzie święceń).

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa w Kościele nie wspominano żadnych świętych. Najwcześniej zaczęto oddawać cześć Matce Bożej. Potem kultem otoczono męczenników, nawiedzając ich groby w dniu narodzin dla nieba, czyli w rocznicę śmierci. W IV wieku na Wschodzie obchodzono jednego dnia wspomnienie wszystkich męczenników. Z czasem zaczęto pamiętać o świątobliwych wyznawcach: papieżach, mnichach i dziewicach. Większego znaczenia uroczystość Wszystkich Świętych nabrała za czasów papieża Bonifacego IV (+ 615), który zamienił pogańską świątynię, Panteon, na kościół Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Męczenników. Uroczystego poświęcenia świątyni wraz ze złożeniem relikwii męczenników dokonano 13 maja 610 roku. Rocznicę poświęcenia obchodzono co roku z licznym udziałem wiernych, a sam papież brał udział we mszy św. stacyjnej. Już ok. 800 r. wspomnienie Wszystkich Świętych obchodzone było w Irlandii i Bawarii, ale 1 listopada. Za papieża Grzegorza IV (828-844) cesarz Ludwik rozciągnął święto na całe swoje państwo. W 935 r. Jan XI rozszerzył je na cały Kościół. W ten sposób lokalne święto Rzymu i niektórych Kościołów stało się świętem Kościoła powszechnego.
(źródło: www.brewiarz.pl)     

W tegoroczną Uroczystość Wszystkich Świętych otrzymamy przy wyjściu z cmentarza obrazek świętego. Chciejmy poznać jego życie i droge do świętości a także przedsstawiać Bogu swoje sprawy przez jego wstawiennictwo.W środę - we wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych - podczas wieczornego różańca na cmentarzu - modliliśmy się za wszystkich zmarłych, od poprzednich zaduszek, parafian.

WIECZNE ODPOCZYWANIE  - RACZ IM DAĆ PANIE
NIECH ODPOCZYWAJĄ W POKOJU WIECZNYM. AMEN.


AKTUALNOŚCI

CHCESZ UCZCIĆ ŚWIĘTEGO PRZEBIERZ SIE ZA NIEGO

Listopad, 2017

Czytaj więcej

OGŁOSZENIA


Ogłoszenia parafialne

Intencje mszalne - kościół św. Henryka

Intencje mszalne - kościół św. Mikołaja

Intencje mszalne - filie

Komunikaty


Transmisja na żywo z kościoła św. Mikołaja w Sulęcinie - OGLĄDAJ

Po przejściu na stronę KAMERY LIVE należy w oknie logowania zaznaczyć ANONIMOWY i kliknąć LOGOWANIEPolecamy na WIELKI POST 2017CODZIENNA LITURGIA SŁOWA
CZYTELNIA

ROK ŻYCIA KONSEKROWANEGO
PENITETCJARIA APOSTOLSKA URBIS ET ORBIS DEKRET o ustanowieniu warunków potrzebnych dla zyskania daru Odpustów w ciągu Roku Życia Konsekrowanego. Ponieważ J. Eminencja Kardynał Prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego poprosił niedawno Penitencjarię Apostolską, aby zgodnie ze zwyczajem określone zostały warunki dla zyskania daru...

Czytaj więcej